Nie udawaj Włocha!

Czy przed wyjazdem do innego kraju warto znać podstawowe zwroty w obcym języku ?


Wybierając się za granicę naszego kraju czytamy: warto znać kilka słówek, ułatwia to komunikację oraz wzbudza sympatię zamieszkujących daną ziemię.

My nie znaliśmy żadnych słówek. Chyba, że nadużywane przez Tobiego: Bella ragazza!, które wykrzykuje przy każdej możliwej okazji (na szczęście nie do mężczyzn!).

Poza tym jeszcze jedno wyrażenie cisnęło nam się na usta: Bene bomba! Co w naszym mniemaniu oznaczało: coś wspaniałego, smacznego, pysznego, pięknego! Okazało się (zresztą już 2 lata temu przy okazji zwiedzania Kalabrii), że tego zwrotu się raczej nie używa. A już na pewno nie w tym znaczeniu.

P.s. Gdzie jest ten gość, który nas tego nauczył?

Nauka bez nauki

Nie starając się specjalnie zapamiętywać włoskich słówek, one same zaczynały się kodować. Rach, ciach, ciach, kilka dni i efekt ten sam, co po miesięcznym kursie w szkole języków obcych. Magia!

Włócząc się ze Stefano po ulicach Trapani mieliśmy okazję doświadczyć uczenia się języka obcego metodą direct! Stefano całe 2 godziny oprowadzał nas po mieście, opowiadając jego złożoną historię w języku włoskim. Nam nie pozostawało nic innego jak nadrabiać uśmiechem (Przed przyjazdem czytaliśmy, że na Sycylii większość spraw można załatwiać uśmiechem. Na podstawie naszego dotychczasowego doświadczenia potwierdzamy tę przesłankę!)

7-dniowy kurs języka włoskiego

W naszym podróżniczym zeszyciku wygospodarowaliśmy miejsce na zapisywanie nowopoznanych słówek. Całkiem sporo się ich uzbierało, biorąc pod uwagę, że gościliśmy tam tylko tydzień. W szkolnej ławce, pod jarzeniówką ciężko by było pozapisywać w głowie obce słowa w tak krótkim czasie. A tu? Nie dość, że szybko to i efektywnie. Nie raz budzimy się nad ranem, po 03:00 pytając się nawzajem: dobra to teraz jak jesteś taka błyskotliwa powiedz, jak był bakłażań ?!

Żartuję.

Lista słówek, dzięki którym poczujesz się jak stary Sycylijczyk

alora 
andiamo
Bon Giorno
prego
tutto - to słówko, najczęściej wymawiane pod koniec robienia zakupów, pod koniec zamawiania w restauracji, wykazywało szczególną moc wywoływania uśmiechu. Dlaczego? :)
grazie
birra
grande
picollo
spinacci
entrada
via
mercato
dolce
melanzana
latte
cuscus
aqua
frutti (di mare)
libro
bibliteca
flora
uomo, donna
ora
giorno, notte

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz