Road Trip po Sycylii - podsumowanie


sycylia, macari, vanlife
Macari - Spiaggia di Santa Margherita

Jak przebiegała nasza trasa?


START: Katania – odbiór auta w centrum

1. Marzamemi (nocleg w samochodzie)

2. Syrakuzy

3. Alcantara (nocleg w namiocie na kempingu)

4. Villaggio Schisina

5.Tindari (nocleg w samochodzie)

6.Cefalu (nocleg w samochodzie)

7.Castellammare del Golfo (nocleg w namiocie na kempingu)

8. Macari (nocleg na dziko w namiocie)

META: Trapani – zwrot auta w porcieW ciągu 7 dni przejechaliśmy około 750 kilometrów naszą bezawaryjną szarą strzałą Fiatem Grande Punto.
Zażywaliśmy kąpieli wodnych w trzech morzach: Jońskim, Tyrreńskim i Śródziemnomorskim.
Nasze stopy wspięły się na górę Etna na wysokość 2950 m n.p.m. nad kraterem Barbagallo w rejonie Torre del Filosofo, a zeszły 500 m w dół do Kanionu w rezerwacie Cavagrande del Cassibile.
Doświadczyliśmy temperatury w okolicach 0 stopni Celsjusza na zboczach Etny oraz ok 40 stopni w wodach termalnych Segesta.
Nocowaliśmy w 6 różnych pięknych miejscach.


Wakacje w tempie wyścigu szczurów? 


Kiedy w trakcie planowania podróży wysyłaliśmy zapytania na różne grupy facebookowe chcąc skorzystać z porad bardziej doświadczonych kolegów - jednoznacznie nam odradzano zrealizowania powyższej trasy. 
Co? Chcesz wypocząć, czy się zajechać? 
Chcesz odkryć tak sporą część wysypy w 2 tygodnie? Życia Ci nie starczy, żeby ją odkryć!  
Ja na Twoim miejscu bym się skupił tylko na wschodniej części Sycylii. 
I tak się skupiliśmy - na podążaniu za tym, na co mieliśmy prawdziwą ochotę. 
Podróżowanie samochodem po Sycylii dało nam całkowitą swobodę we wszystkim. Przed wyjazdem uzgodniliśmy wspólnie co na pewno chcemy zobaczyć - cała reszta pozostawała mocno elastyczna. Będąc już w trasie jeśli oczekiwania mijały się z rzeczywistością odpalaliśmy nasz dom na kółkach i ruszaliśmy dalej zatrzymując się tam gdzie ładnie, ciekawie lub dziwnie.

sycylia

sycylia

Jak się jeździ samochodem po Sycylii? 

Panu T. podobało się bardzo (Pani A. z perspektywy pasażera również!).
Jako, że nie miał w swoim samochodzie od długiego czasu klaksonu to w naszym Punto nagminnie go molestował - na każdym zakręcie w górskich serpentynach jak i w mieście wpasowując się we Włoską mentalność i styl Ż.
Poza tym na drogach wygrywa większy, więc jak jedziesz małym samochodem to musisz mieć więcej oczu dookoła głowy.
Paliwo odwrotnie niż w Polsce jest często tańsze na drogach ekspresowych i autostradach niż w miastach. Tankować można na stanowisku samoobsługowym lub z obsługą pracownika stacji. Ta druga opcja jest droższa, więc lepiej próbujcie sami. 
Pan T. łączył dwie opcje - tankował na samoobsługowych korzystając z pomocy pracowników bez dodatkowej opłaty za serwis. Grazie mille!

Warto się czasem zgubić by odnaleźć coś zupełnie nieplanowanego tak jak my odkryliśmy winnicę z degustacją i sprzedażą wina Z wizytą w winnicy Kaggera


sycylia


Jak szukać noclegu w trasie? 


My mieliśmy ze sobą namiot i samochód. Z 6 noclegów, 3 razy spaliśmy w samochodzie i 3 razy w namiocie - 2 razy na kempingu, a raz na dziko.
Intensywnie korzystaliśmy z aplikacji Park4night, w której można znaleźć darmowe i płatne parkingi oraz kempingi wraz z fotkami, opisem i cenami. Aplikację tworzą użytkownicy, którzy podróżując wrzucają wszelkie informacje wraz z opiniami.
Nigdy nikt nas nie przegonił, nie mieliśmy też żadnych nieprzyjemnych sytuacji (no może poza Panem „Dieci euro” z Alcantary, który wziął nas za rosyjskich łgarzy SYCYLIA - GOLE DELL’ALCANTARA).
Spanie w samochodzie na przednich fotelach zaskoczyło nas pozytywnie. Było całkiem wygodnie. Spać z tyłu też by się dało, ale w Grande Punto po złożeniu tylnej kanapy robi się mocny uskok, a dodatkowo codziennie trzeba by było manewrować z bagażami. Śpiąc na przednich fotelach Pan T. otwierał tylko oczy, zmieniał pozycję na siedzącą, odpalał i jechał dalej.
Chodziliśmy spać wcześnie i wstawaliśmy wcześnie. 

Jakie ma to plusy? 


Unikasz gapiów wpatrujących się w Twoją otwartą, lekko podślinioną twarz, nie gotujesz się w środku, myjesz się spokojnie na plażowych prysznicach i przede wszystkim zwiedzasz bez tłoku turystów. Ba! Czasem masz całą miejscowość dla siebie tak jak my mieliśmy w Marzamemi MARZAMEMI - NAJBARDZIEJ MALOWNICZA RYBACKA WIOSKA NA SYCYLII.
marzamemi, sycylia
Marzamemi - Piazza Regina Margherita


marzamemi, sycylia
Marzamemi - Ristorante Donna Nina 

Nasze noclegi w trasie

Marzamemi – duży płatny, strzeżony parking na polu za 2 €.

Tindari – darmowy parking w Marinello przy skwerku 20 metrów od plaży. Najbardziej na wschód przy Lido "Le Ancore".Cefalú – darmowy parking w porcie (na przystani) przy stacji benzynowej IP w Marina Service

Alcantara – Area Camper kemping na prywatnej posesji za 10 €.Castellammare del Golfo - Camping Nausicaa z własnym wejściem na plażę 1,5 km od centrum

Macari - Spiaggia di Santa Margherita - spanie na dziko w namiocie. Lepszego noclegu nie mogliśmy sobie wymarzyć. Otwierasz oczy i jesteś w podróży.

podróże, blog podróżniczy, macari


podróże, blog podróżniczy, macari

Higiena osobista - jak o nią dbać podróżując autem ?

Po latach jeżdżenia na Woodstock przekonaliśmy się, że istnieją sposoby, aby w nawet najbardziej niesprzyjających warunkach pozostać - so fresh, so clean.
Możemy zmienić perspektywę i udać, że morze jest jedną wielką wanną, a spadający deszcz bieżącą wodą pod prysznicem. Ale można jeszcze inaczej.

Prysznice na plaży
Dla nas to była najlepsza opcja, z której najczęściej korzystaliśmy. Prysznice gdzie można się opłukać z soli morskiej były na większości plaż. Dla nas to idealne miejsca na poranną higienę. Woda zimna, ale cytując słowa klasyka - za darmoszkę to i ocet słodki.
Camping
Umyć się można też np. na campingu, gdzie nie nocowaliśmy. Znaleźliśmy ośrodek, gdzie prysznic był na żetony. 5 minut gorącej wody tylko za 1€ + nielimitowana zimna woda w umywalkach - WYPAS. Udało się nam też w tym czasie podładować telefony, aparat i zrobić szybkie pranie.Stacje benzynowe
Na większych stacjach benzynowych można spotkać płatne prysznice, gdzie można się wygodnie umyć za kilka euro. Z tej opcji nie korzystaliśmy, głównie dlatego, że takie stacje nie były nam zupełnie po drodze.

Trudności w podróży

Największym dla nas problemem okazała się technologia. Intensywnie użytkowane telefony i aparat, którymi cykaliśmy fotki i nagrywaliśmy video rozładowywały się w ZA szybkim tempie. Ładowarka samochodowa bardziej podtrzymuje baterię przy życiu niż ją ładuje, a poza tym przydały by się przynajmniej trzy takie ładowarki. Spanie 2 nocy z rzędu w samochodzie kończyło się rozładowanym sprzętem. Prądu szukaliśmy więc wszędzie gdzie się dało - na campingach, we wtyczkach na promenadach, a nawet zdarzyło się oddać telefon kelnerowi w restauracji podczas obiadu.
Warto więc zabrać ze sobą przynajmniej jeden dość pojemny power bank i rozgałęźnik do ładowarki samochodowej.

Podziękowania

Na sam koniec chcielibyśmy wyrazić wdzięczność dwóm (a właściwie trzem) blogerom, którzy dołożyli od siebie cegiełkę w budowie naszej niezapomnianej podróży po Sycylii.

Ania i Michał Podróże w naturze- za inspiracje i pomoc merytoryczną w planowaniu i organizacji wyjazdu
Asia Pausa Italia - za nasze spotkanie w Trapani, rozmowę i dzielenie się miłością do Zachodniej Sycylii na co dzień :)

blog podróżniczy, vanlife


A&T

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza