Grébovka - winiarnia w centrum Pragi

Grébovka Wine Cellar

Grébovka Praga

Grébovka

Po raz pierwszy Grébovkę odwiedziliśmy zupełnie przypadkowo 2 lata temu (w 2017 roku). Wynajmowaliśmy w okolicy mieszkanie przez Airbnb i Havlíčkove sady był parkiem położonym ok. 500 metrów od naszej lokalizacji. Swoją drogą jest to drugi co do wielkości park w Pradze.
Mieliśmy sporo szczęścia, ponieważ postanowiliśmy udać się na dłuższy spacer w piątek. Jak się później okazało, piątek to jedyny dzień, w którym otwierają winnicę.
Grébovka to winiarnia, położona w samym sercu Pragi, w dzielnicy Vinohrady (Praga 2). W roku 2009 rozpoczęto intensywną uprawę winorośli oraz umożliwiono testowanie win pochodzących wyłącznie z winogron porastający tereny Havlíčkove sady. Mają z czego produkować nektar bogów, ponieważ winorośle porastają aż 1,6 hektara parku!
Co ciekawe, w miejscu tym znajdziemy 8 różnych gatunków winogron (w tym 4 jasne i 4 ciemne).

Grébovka

Grébovka

Grébovka

Grébovka

Grébovka

Grébovka

Grébovka

Havlíčkove sady

Jakich win możemy skosztować na miejscu?

- wytrawne białe wino Müller Thurgau (mocno schłodzone, idealnie sprawdza się w czasie upałów)
Havlíčkove sady

- półwytrawne różowe wino Pinot Noir rosé 2018


- wytrawne czerwone wino Dornfelder 2017 - tego nie piliśmy.

Za lampkę wina zapłacimy niewiele, po przeliczeniu na PLN ok. 6 zł.

Godziny otwarcia (ważne!)

Jak już wspomnieliśmy na samym początku, sklep Grébovka czynny jest tylko w piątki w godzinach od 14:00-21:00, a więc spieszmy się testować praskie wino, tak szybko zamykają.


Viniční altán

Viniční altán

To kolejne miejsce na winnej mapie Havlíčkove sady, w którym możemy napić się lokalnego wina, podziwiając przy tym panoramę miasta. Z pewnością tam traficie, to chyba najbardziej charakterystyczny obiekt w całym parku - jeśli z bliży lub oddali zobaczycie niewielki uroczy drewniany domek na zboczu winnicy - TO TU. 
Altana czynna jest w godzinach od 11:00-22:00.

Nie piję wina, czy to miejsce dla mnie?

Zdecydowanie tak!
Grébovkę z pewnością warto zobaczyć, nawet jeśli z różnych względów nie zamierzamy wędrówki w to miejsce zwieńczyć lampką lub karafką wina. 
Park położony jest na wzgórzu, możliwość zobaczenia z góry całych połaci zielonych winorośli na tle panoramy Pragi budzi zachwyt. 
Warto przyjechać dla samego spaceru po rozległym parku Havlíčkove sady. Biorąc pod uwagę fakt, że jest to drugi co do wielkości praski park z pewnością ciągle skrywa w sobie wiele do odkrycia. 

Havlíčkove sady

Havlíčkove sady

Havlíčkove sady

Grota (Grotta)I tak zapuszczając się w tym roku nieco głębiej odkryliśmy grotę. Odkrycie to spowodowało, że Havlíčkove sady bezapelacyjnie stały się naszym ukochanym miejscem w całej Pradze.
To sztuczna jaskinia
 powstała na początku XIX wieku (podobno tworzenie
sztucznych jaskiń było w tamtych okresie bardzo modne). Widoczne w grocie "stalaktyty" zostały uformowane z cegieł i cementu, aby przypominać ich naturalny wygląd. O tym fakcie dowiedzieliśmy się dopiero po powrocie, byliśmy nieco zaskoczeni.
Miejsce romantyczne, z klimatem, gubienie się wśród krętych stalaktytów robi wrażenie, szczególnie wieczorem. Należy jednak pamiętać, że to również miejsce przypiątkowych schadzek lokalnej młodzieży. I tak wychodząc na taras widokowy zamiast posągu Neptuna zobaczyliśmy właśnie rozgrzewającą się imprezką z boomboxem i piwkami.

Havlíčkove sady

Havlíčkove sady

Ciekawostka

Grebovka


Vinobraní na Grébovce 2019

źródło: http://vinobraninagrebovce.cz/
Co roku pod koniec września organizowany jest największy w Pradze piknik pod nazwą Winobranie na Grébovce. Poza testowaniem tegorocznych zbiorów możemy w tych dniach wziąć udział w wielu  atrakcjach - takich jak koncerty, stoiska z jedzeniem, specjalne programy rozrywkowe dla dzieci.

Zachęceni? 


A&T

PS: Jeśli zainteresował Cię ten post, może również zainteresuje Cię nasza krótka video-relacja z Pragi (klik)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz