Sycylia - gdzie i jak wypożyczyć samochód

A może samochodem?

Planując urlop pewnie bierzecie pod uwagę wynajem samochodu. Część osób po parogodzinnym wertowaniu czeluści Internetu rezygnuje bo nie może się zdecydować na żadną z wypożyczalni, boi się zawiłych umów w obcym języku czy zakręconych Włochów. Nie wie co obejmuje ubezpieczenie, czy musi mieć kartę kredytową lub depozyt w gotówce i ile to w końcu będzie kosztować. Znacie to skądś?

Sycylia samochodem


Jeśli odpowiedź brzmi twierdząco dobrze, że trafiliście na naszego bloga. Mieliśmy dokładnie ten sam problem, a do realizacji planu odkrywania Sycylii samochód był nam niezbędny.

Sieciówki z Rentalcars

To była jedna z opcji ale wymagała karty kredytowej z wysokim limitem, której nie mieliśmy. Ceny w wyszukiwarce kuszą ale trzeba doliczyć ubezpieczenie, a tutaj warto zapoznać się z warunkami umowy bo łatwo wpaść po uszy - nie każde ubezpieczenie full obejmuje wszystko. Zakres ubezpieczenia niekiedy pomija np. szyby. Łatwo więc stracić wpłacony depozyt.

Wszystkie (a na pewno zdecydowana większość) wypożyczalnie zlokalizowane są na lotniskach. Zazwyczaj to dobra wiadomość dla lądujących turystów. W naszym jednak przypadku to kolejna kłoda pod nogi. My chcieliśmy wypożyczyć auto w Katanii (centrum miasta), w której szwendaliśmy się kilka dni i oddać w Trapani (również w mieście) gdzie po przyjeździe mieliśmy zostać jeszcze tydzień.

Opinie o różnych wypożyczalniach też są całkiem skrajne. Wg części Internautów wszystko przebiegało bez najmniejszego problemu, inni natomiast narzekają, że potrafiło im pobrać z karty spore sumy po kilku tygodniach od zakończonego najmu.

Podsumowując biorąc samochód z sieciowej wypożyczalni, musisz przygotować się zabezpieczenie sporej kwoty tytułem depozytu na karcie kredytowej. Nie masz też niestety pewności, że środki uda Ci się odzyskać. Musisz mieć pewność, że ubezpieczenie obejmuje wszystko bo Sycylijscy kierowcy potrafią zaskoczyć.

Nie brzmi to zbyt optymistycznie prawda? Jeśli mimo to się zdecydujecie, trzymamy kciuki.

Przedstawiony tu scenariusz jest najczarniejszym z możliwych, a w większości przypadków pewnie wszystko przebiega całkiem sprawnie - inaczej nie byłoby tylu zadowolonych klientów.

Nasz urlop zbliżał się wielkim krokami i my też nie mieliśmy wyjścia. Mając nadzieje, że uda nam się nie zbankrutować, Pan T. powoli wybierał się z wnioskiem o kartę kredytową do banku.

Gdzie wypożyczyć samochód na Sycylii


Lokalne wypożyczalnie

Chcąc mieć pewność, że sprawdziliśmy wszystkie opcje, napisaliśmy jeszcze do jednej z lokalnych wypożyczalni w Trapani z pytaniem czy jest możliwość podstawienia auta do Katanii i zwrotu w Trapani.

Udało się! Co prawda taka atrakcja to koszt 100 euro, ale biorąc pod uwagę, że biuro prowadzone jest przez Polki, ubezpieczenie obejmuje wszystko, nie jest wymagany depozyt, a koszt segmentu C to 50 euro za dobę - bez mrugnięcia okiem zdecydowaliśmy się na wypożyczenie samochodu z TurismoTrapani. I nie jest to reklama, a w zasadzie jest bo czemu nie reklamować czegoś co jest naprawdę dobre? W każdym razie nikt nam za tą reklamę nie płaci :)

Bardzo dobry kontakt na etapie rezerwacji - wystarczy przesłać skan dokumentów i podać podstawowe dane w mailu. Dostajemy numer telefonu do kierowcy, a w razie czego jesteśmy w stałym kontakcie.

Ustalając godzinę podstawienia samochodu braliśmy pod uwagę Sycylijski temperament i poczucie czasu. Umówiliśmy się więc o godzinę wcześniej niż chcieliśmy wyjechać. Ze spokojem czekaliśmy i po umówionym czasie napisaliśmy do kierowcy o której realnie będzie. Szybko otrzymaliśmy odpowiedź "- 3min". Tak taaak, yhyyyyy :). Po ok. 15 minutach minęły nas dwa samochody, a kierowca jednego z nich wyraźnie do nas machał.

Jest i nasze Grande Punto

Zapakowaliśmy bagaże, Pan Sycylijczyk mówiąc całkiem dobrze po angielsku krótko wskazał główne punkty na umowie. Gdy Pan T. zaczął się rozglądać po karoserii i szukać uszkodzeń, Pan Sycylijczyk szybko uciął mówiąc "full insiurenc!" i poinformował, że w razie jakichkolwiek problemów mamy od razu dzwonić do niego. Być może niezbyt rozsądnie ale odpuściliśmy wszystko, podpisaliśmy umowę, zapłaciliśmy kasę, pożegnaliśmy się i auto było nasze.

Sycylia Wynajem samochodu

Sycylijczycy na drodze

Przejechaliśmy prawie 850 kilometrów przez 6 dni bez najmniejszego problemu. Cisnęliśmy autostradą, szusowaliśmy po nieuczęszczanych serpentynach w górach i błądziliśmy po miastach. Nie działo się nic. Mowa tutaj oczywiście o problemach technicznych, bo jazda wśród Sycylijczyków to oddzielna historia :) Ale przyznać trzeba, że wbrew pozorom Włosi, czy właśnie Sycylijczycy to dobrzy kierowcy. Tak! dobrzy, naprawdę. Po tych kilku dniach Pan T. doszedł do wniosku, że jeżdżą w swój specyficzny sposób, nie patrzą na znaki, ich najlepszym przyjacielem na drodze jest klakson pod swoją maską, nie lubią używać świateł nawet w nocy, rzadko zwalniają, nigdy nie przepuszczają, nie wiedzą do czego służą kierunkowskazy a jednak wypadków na drogach jest mniej niż u nas. Wg statystyk 'liczby wypadków śmiertelnych na drogach' Włosi wypadają o wiele lepiej niż Polacy. Po prostu używają głowy, oczu i mają nadludzki refleks :)  Jedynymi znakami, których wydaje się, że starają się przestrzegać są ograniczenia prędkości. Samochód nie służy im do pokazywania mocy, szybkości czy lśniącego lakieru, służy im tylko do przemieszczania się od punktu A do punktu B i rozpychania się na parkingach. 

Jak się macie?

Zwrócenie samochodu w umówionym wcześniej Trapani Porto trwało krótko, z czego najwięcej czasu zajęło nam wyjęcie bagaży z bagażnika.

W między czasie miły Pan z anielskim spokojem zadał nam po angielsku dwa pytania. Jak się mamy i czy jest tyle samo benzyny, nawet nie sprawdzając jej faktycznego stanu. Po czym pożegnał się z nami i odjechał.

Sycylia Macari samochodem

Rok temu podczas urlopu w Trapani, zwiedzaliśmy okolicę korzystając z wypożyczonego skuteru. Możecie poczytać o tym w innym poście na naszym blogu :) - Skuterem przez Sycylię

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza