Sycylijskie czworonogi

Wyspy Egadzkie Levanzo kot
Kot. Wyspa Levanzo, 2017.
Bezdomny pies w Erice
Psia kostka. Erice, 2017.

Będąc gdziekolwiek mamy skłonności do wyostrzania zmysłów w celu zauważenia zwierzaka.

Przede wszystkim chodzi nam o psy. Psy kochamy najmocniej i najszczerzej. Na samym szczycie piramidy miłości do czworonogów stoi nasz francuski buldog.
Po każdej wędrówce skrupulatnie nas obwąchuje, sprawdzając jaki psi zapach tym razem ze sobą przywieźliśmy. Gdy nie jest śpiący wspólnie przeglądamy galerię zdjęć, wyszukując kogoś jego pokroju. Ale śpiący jest zazwyczaj (kto by nie był sypiając 16 h na dobę?), więc po dwóch zdjęciach odpada.

Koty

Kot w Trapani
Kot, Trapani, 2017.
Sycylijskie ulice należą jednak do kotów, nie do psów. Rozgościły się w pełni, dzierżawiąc poszczególne uliczki. Żyją swoim życiem, w pobliżu ludzi, ale całkiem obok nich.
Włosi raczej niespecjalnie utrudniają im życie, wręcz przeciwnie, choć chyba całkiem nieświadomie pomagają zapewnić jedną z podstawowych potrzeb fizjologicznych - głód.
Spuszczają leniwie swoje śmieci na sznureczkach z balkonów, z których resztek koty mogą urządzić sobie niezłą ucztę. Cóż za harmonia w naturze!
Koty rzadko dają się głaskać. Albo my nie umiemy głaskać kotów. My się boimy ich, one nas i rozkręca się lękowa spirala. Otwartą komunikacją w tym przypadku nic nie zdziałasz.
W tym miejscu zachęcam do obejrzenia filmu dokumentalnego "Kedi - sekretne życie kotów" (2016). Dokument ten, mimo, że nakręcony w Stambule, nie odbiega daleko od codzienności sycylijskich kociaków.
Psy

Psy napatrzyły się na Włochów. W czasie siesty ochładzają swe ciała na marmurowych chodnikach. Jakoś niespecjalnie robią na nich wrażenie zaaferowani turyści. One są poza tym.
Wiele psów żyje wolno. Zazwyczaj taki widok rozbudza we mnie skrajne postawy opiekuńcze, chęć natychmiastowego przygarnięcia czworonoga, by zapewnić mu lepszy dom i gwarancje pełnej michy karmy. Ale tutaj nie czułam tego, patrzyłam na te psy ze spokojem i uśmiechem na twarzy. One czuły się tam szczęśliwe. Czy zabrałabym je z ulicy? Nie, nie zrobiłabym im tego :)
Śpiace psy w Trapani
Psie marmurki. Trapani, 2017.

Pies we Włoszech
Psikokon. Erice, 2017.
Pies na Sycylii Trapani
Gigi. Trapani, 2017.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz